سقف کوبیاکس چیست

آموزش نقشه خوانی
دانلود آموزش نقشه خوانی
مرداد ۱۰, ۱۳۹۹
دانلود کتاب آبزی پروری
دانلود کتاب آبزی پروری
مرداد ۱۰, ۱۳۹۹
سقف کوبیاکس

یک نوع سقف جدید است که ازنظر سازهای بر مبنای سقفهای دال بتنی دوطرفه اما متفاوت با آنهاست. اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازهای با ویژگی «سقف دال ٢ طرفه» مشابه سقفهای بتنی دال ٢ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محلهایی که کاربرد سازهای ندارد با گویهای توخالی جایگزین میگردد.
بدینصورت که این گویها در حدفاصل مشهای میلگردی بالا و پایین قرار میگیرند. با توجه به اینکه در دالهای بتنی ٢ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن
میانی و ایفای عملکرد دال ٢ طرفه میباشد. در فناوری Cobiax با حذف بار مرده غیر سازهای خاصیت باربری ٢ محوره همچنان حفظ میگردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکلگیری شبکه تیرچه های داخلی در ٢ امتداد در اثر قرار دهی گویها در سرتاسر فضای میانی دال بتنی میتوان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.سقفهای کوبیاکس، جزء گروه سقفهای مجوف می باشد که میتوان سازه هایی تا دهانه های ٨ متر را به راحتی اجرا نمود. این نوع سقف برای سازه های با دهانه های بیشتر از ١١ متر مطابق تاییدیه های مرکز تحقیقات ساختمان پیشنهاد نمی گردد. جزئیات اجرایی سقف های کوبیاکس شباهت های زیادی با سقف های یوبوت دارد با این تفاوت ظاهری که بجای قالبهای مکعبی شکل استفاده شده در سقفهای یوبوت از قالبهای توپی (کروی شکل) در سقفهای کوبیاکس بهره گرفته می شود .ناگفته نماند، سقفهای کوبیاکس به دلیل نوع ساختار اجرایی و محاسباتی میتواند بصورت ترکیبی با سقفهای پیش تنیده نیز اجرا گردد که این امر در بسیاری از کشورهای اروپایی متداول می باشد.

مطالب مرتبط :   ایمنی در کشاورزی

 

DOWNLOAD

فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =