استخراج آب های ژرف یا انتقال آب از دریا!

تئوری توطئه و تغییر اقلیم! (جستاری بر پروژه هارپ)
تئوری توطئه و تغییر اقلیم! (جستاری بر پروژه هارپ)
آذر ۱۸, ۱۳۹۵
مدیریت زیست محیطی نیروگاه ها
مدیریت زیست محیطی نیروگاه ها
آذر ۱۸, ۱۳۹۵
استخراج آب های ژرف یا انتقال آب از دریا!

استخراج آب های ژرف یا انتقال آب از دریا! کدام اقتصادی تر است:
(به قلم دکتر آریامنش، دانشیار ژئوفیزیک تهران)


آب دریا و اقیانوس کیفیت مناسبی برای شرب، صنعت و کشاورزی ندارد و طبیعی است که اگر این آب بخواهد منتقل شود باید با آب شیرن کن کیفیت آن تغییر کند. هزینه های انتقال آب از یک طرف و هزینه بهبود کیفیت آن از طرف دیگر و هزینه نگهداری از این تأسیسات همه و همه می تواند اینگونه طرح‏ها را از نظر اقتصادی زیر سئوال ببرد.

همچنین اختلاف ارتفاع سطح دریاهای آزاد و دریاچه هایی همچون دریای خزر با مناطقی که انتقال آب به آنها مطرح است بیش از ۱۵۰۰ متر است. حالا شما تصور فرمائید که صدها کیلومتر آب منتقل شود و بیش از هزار متر به دلیل اختلاف ارتفاع آب باید پمپاژ شود و مهمتر از همه اینکه متر به متر این تأسیسات هزینه نگهداری و محافظت طی سال‏های متمادی بهره برداری نیاز به بودجه دارد.

مسیر انتقال یک مسیر معمولی نیست چه از طریق کانال و چه حفر تونل و چه از طریق لوله هر کدام هزینه ها و مخاطرات خود را دارد. آیا این همه هزینه مقرون به صرفه است؟ مگر آب های ژرف مد نظر ما چقدر عمق دارند که باید به دنبال انتقال آب از صدها کیلومتر آن طرف تر و پمپاژ ان صدها متر بیشتر از عمق آب ژرف باشیم؟

عمق مد نظر ما در آب های ژرف تجدید پذیر حداقل نصف این اختلاف ارتفاع است. هزینه انتقال آب از دریا و اقیانوس عدد نجومی است و اصلا قابل مقایسه با هزینه اندک بهره برداری از منابع آب ژرف نیست.

مطالب مرتبط :   موریانه‌ها از تهویه مطبوع هوای خانه‌هایشان غافل نمی‌شوند

 هزینه اکتشاف و بهره برداری از آبهای ژرف حداقل ۲۰۰ برابر ارزانتر از انتقال آب از دریاست. در صورتی که آبهای موجود در پهنه های گسل اصلی موجود در ایران بهره برداری نشوند از کشور خارج می شوند.
حتی اگر یک درصد از بودجه هایی که برای مطالعه و اجرای طرح انتقال آب از دریا به داخل کشور در نظر گرفته می شود برای اکتشاف و بهره برداری از آب‏های ژرف تجدید پذیر اختصاص یابد بدون شک مشکل آب کشور حل خواهد شد.

فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 18 =