تئوری توطئه و تغییر اقلیم! (جستاری بر پروژه هارپ)

اگر لامپ کم مصرف منزلمان شکست چگونه آن را جمع کنیم؟
اگر لامپ کم مصرف منزلمان شکست چگونه آن را جمع کنیم؟
آذر ۱۷, ۱۳۹۵
استخراج آب های ژرف یا انتقال آب از دریا!
استخراج آب های ژرف یا انتقال آب از دریا!
آذر ۱۷, ۱۳۹۵
تئوری توطئه و تغییر اقلیم! (جستاری بر پروژه هارپ)

تئوری توطئه و تغییر اقلیم⁉️
(جستاری بر پروژه هارپ)

مدتی است پستی در فضای مجازی مبنی بر تاثیر هارپ بر وضعیت آب و هوایی ایران دست به دست می شود. اما واقعیت چیست؟
هوگو چاوز در سال ۲۰۱۰ مدعی شد که آمریکا از طریق پروژه هارپ، زلزله هائیتی را خلق کرد. مشابهاً، برخی نیز مدعیند که توفان کاترینا توسط تاسیسات مشابه روس‌ها ساخته شده تا به آمریکا ضرر بزند.

با اینکه امکان کنترل آب و هوا و غیره توسط پروژه هارپ از طرف افرادی چون جسی ونتورا با عنوان «نظریات توطئه» مورد بررسی قرار گرفته اما هیچگونه سند یا مدرک مستدل علمی در پشتیبانی از تاثیرات هارپ و ادعاهای مربوطه تا کنون در مجامع علمی مطرح و یا منتشر نگردیده است. اما واقعیت چیست؟

پروژه ای به نام هارپ واقعیت دارد. اساس این پروژه ایجاد میدان های مغناطیسی در جو است که یکی از اهداف و کاربردهای آن در صورت موفقیت می تواند تاثیر در بارش ها باشد اما بنا به دلایل و شواهد زیر آنچه در ایران رخ داده می تواند کاملا طبیعی باشد.

خشک شدن دریاچه و تالاب ها را علاوه بر خشک سالی ادواری باید در این واقعیت دید که کشور در سال ۱۳۶۱ تنها ۶۶۰۰۰ حلقه چاه داشت و آبخوان ها در تعادل بود. امروز ۹۸۰۰۰۰ حلقه چاه مشغول تاراج منابع آب زیر زمینی هستند.

علت خشکی دریاچه ارومیه ۴۸۰۰۰۰ هکتار زمینی کشاورزی است که حقابه دریاچه را مصرف می کنند.
تالاب گاوخونی نه در اثر کاهش بارش بلکه بر اثر برداشت آب زاینده رود به این روز افتاده است.
پریشان و بختگان هم در اثر توسعه های لجام گسیخته اراضی کشاورزی و هزاران حلقه چاه رو به مرگ هستند. آمار ۱۱۸ ساله بارش در اصفهان و آمار ۵۴ ساله آبدهی زاینده رود طبیعی روند طبیعی را نشان می دهند.

مطالب مرتبط :   آدیداس و آل بردز کفش‌های دوستدار محیط زیست می‌سازند

چنین صحبت می شود که گویی پروژه هارپ کارش حذف برف است. کافی است آمار درازمدت بارش را بررسی کنیم تا این چنین هیجانزده مرگ در اثر بی آبی را پیش چشم نبینیم.

صد البته کشور به لحاظ آب و محیط زیست در سراشیبی سقوط است و اگر چاره اندیشی نشود بحران نابودی آبخوانها و فرونشست دشت ها در مناطق وسیعی گریبانگیر خواهد شد. بجای حواله دادن این بحران به دشمن باید چاره اندیشی خردمندانه کرد.

 

منبع:
@Zayanderud_NGO

فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =