وقتی استرالیایی ها درباره دریاچه ارومیه آدرس غلط می دهند

استاد ایرانی، برنده جایزه بین المللی منابع آب و محیط زیست آمریکا
آذر ۳, ۱۳۹۵
دانلود کتاب مهندسی محیط زیست
دانلود کتاب مهندسی محیط زیست
آذر ۳, ۱۳۹۵
وقتی استرالیایی ها درباره دریاچه ارومیه آدرس غلط می دهند

وقتی استرالیایی ها درباره دریاچه ارومیه آدرس غلط می دهند

پیام و تصویر درجِ موضوع «خشک شدن دریاچه ارومیه» در کتاب جغرافیای سال دهم دبیرستان در کشور استرالیا در بین کانال های آب و محیط زیست فوروارد شد؛ بدون اینکه کمی بر روی این خبر تامل بیشتری صورت گیرد و مخالفان انتقال آب فریاد وااسفاه سر دادند که ببینید و بشنوید، که ما عبرت کشورهای بیگانه شده ایم.

موضوع از این قرار بود که «خشک شدن دریاچه ارومیه» بعنوان یکی از مثال‌های تشریح موضوع انتقال آب و پیامدهای زیانبار آن در کتاب جغرافیایی کشور استرالیا مطرح گردید.
اما نکته مهم در این خصوص آنست که دریاچه ارومیه به خاطر پروژه های انتقال آب خشک نشده، بلکه «سدسازی های مفرط» و «توسعه بی ضابطه طرح های کشاورزی» و بدون پشتوانه علمی عامل اصلی خشک شدن دریاچه بوده و هستند.

شاید بتوان پروژه های انتقال آب را عامل خشک شدن دریاچه #آرال (بعنوان یکی از فجایع زیست محیطی قرن بیست و یکم) نام برد ولی این پروژه‌ها تاکنون تأثیر معناداری بر روی خشک شدن دریاچه ارومیه نداشته اند.

لذا اینکه استرالیایی ها چنین خطای فاحشی کرده و یک مثال غلط را به عنوان پیامد طرح های انتقال آب در دنیا معرفی کنند جای تامل دارد❗️
با یک مطالعه ساده و چند مقاله منتشر شده در این زمینه نیز می توان به راحتی به این دست یافت که طرح های انتقال آب ارتباط معنادار چندانی با خشک شدن دریاچه ارومیه ندارد.

مطالب مرتبط :   صاعقه به پاکسازی هوا و رفع آلودگی جوی کمک می‌کند
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =