روبات آتش یاب به یاری جنگل ها می آید

جزوه طراحی هیدرولیکی سریزها
جزوه طراحی هیدرولیکی سریزها
آبان ۲۱, ۱۳۹۵
دانلود کتاب ارتباطات ریسک
دانلود کتاب ارتباطات ریسک
آبان ۲۱, ۱۳۹۵
روبات آتش یاب به یاری جنگل ها می آید

آتش سوزی در جنگل هر سال خسارات انسانی، اقتصادی و محیط زیستی سنگینی به جا می گذارد. اگر آتش در نطفه شناسایی و خاموش شود از ابعاد مشکلات آن کاسته خواهد شد.

یک شرکت هنگ کنگی با بهره بردن از فناوری نوین، روباتی ساخته است که می تواند آتشهای کوچکتری که ماهواره قادر به ردیابی نیست تشخیص و پیش از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ، به مقامات هشدار دهد.

رکس شم، موسس و تحیلیل گر اصلی «اینسایت روباتیک» شرکت سازنده می گوید: «روبات دو دوربین دارد: دوربین حرارتی و دوربین معمولی. دوربین حرارتی در هر ثانیه ۵۰ تصویر می گیرد. ما از الگوریتم ویژه برای تحلیل تصویرهای دوربین حرارتی برای ردگیری حرارت استفاده می کنیم. بر اساس داده های آن، تشخیص می دهیم اشیای گرم واقعا بخشی از آتش سوزی در جنگل یا فقط شی داغی در آن مناطق است.»

با استفاده از تصویربرداری حرارتی و همچنین فناوری پیشرفته بینایی هوشمند، روبات آتش یاب می تواند آتش را در نقطه ای به مساحت دو متر در یک متر، در شعاع پنج کیلومتر مربع و در منطقه ای به وسعت ۸۰ کیلومتر مربع ردیابی کند.

شرکت سازنده می گوید این اولین روبات دنیا با چنین قابلیتی است. موسس شرکت می افزاید: «پس از ردیابی و پیدا کردن آتش، می توانیم با «جی آی اس» آن را موقعیت یابی کنیم. با «جی آی اس» یا سامانه داده های زمین شناسی مکان آتش را روی نقشه به دقت تعیین می کنیم تا آتش نشانها یا ماموران حریق را پیدا کنند.»

مطالب مرتبط :   تکنولوژی‌ اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =