دانلود کتاب بیولومینسانس، زیست افروزش

باغ توریستی عدن بریتانیا
باغ توریستی عدن بریتانیا
مهر ۲۲, ۱۳۹۵
بررسی اثرات اورانیوم ضعیف شده بر روی انسان و محیط زیست
بررسی اثرات اورانیوم ضعیف شده بر روی انسان و محیط زیست
مهر ۲۲, ۱۳۹۵
دانلود کتاب بیولومینسانس، زیست افروزش

دانلود رایگان کتاب بیولومینسانس، زیست افروزش

انتشار نور از جانوران و گیاهان همیشه برای بشر جذاب و شگفت انگیز بوده است و تحقیق در مورد چگونگی این پدیده دغدغه ی بسیاری از طبیعتدانان، فیزیولوژیست ها و فیزیکدانان بوده است. رابرت بویل در قرن ۱۷ میلادی با ساخت یک پمپ خلا نشان داد که لومینسانس ( نشر نور ) از قارچ ها نیازمند هوا است ودر خلا، نور منتشر نمی شود.
واژه ی لومینسانس را اولین بار Eilhardt wiedman در سال ۱۸۸۸ خلق کرد که به معنی انتشار نور سرد است. منظور از نور سرد این است که کمتر از ۲۰ درصد تابش حرارتی تولید می شود و لومینسانس یا نور سرد نباید با فلورسانس، فسفورسانس و یا شکست نور اشتباه شود. در سال ۱۹۱۶ Harvey واژه ی بیولومینسانس را که به معنی لومینسانس از موجودات زنده است را به کار برد.
بیولومینسانس تولید و نشر نور، در اثر انجام یک واکنش شیمیایی- آنزیمی، از موجودات زنده است و بر خلاف واکنش های زیستی معمول، که انرژی به صورت گرما به محیط داده می شود، انرژی این واکنش به انرژی نورانی مبدل می شود.
بیولومینسانس در موجودات مختلف با اشکال ظاهری متنوع و با مکانیسم های مختلف انجام می شود. برخی جانوران اندام های نورانی پیچیده ای که مانند چشم است دارند، در این جانوران انتشار نور تحت کنترل سیستم عصبی است و نور بر اساس نیاز یا باتحریک عصبی آزاد می شود. از جمله این جانوران ماهی منور و اقتاپوسهای نور افشان است. در برخی دیگر یک سلول منفرد همه ی دستگاه های مورد نیاز برای نشر نور را دارد و نور به طور ممتد نشر می شود ( باکتری ها و قارچ های منور از این دسته هستند ). بسیاری از گروه های دیگر موجودات لومینسانس حد واسط این دو گروه اند.

مطالب مرتبط :   دانلود کتاب اصول هیدرولوژی کاربردی

نویسنده:آرش مجد اشرافی

 

 

 

Button
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سیزده =