حشرات آلودگی پلاستیکی اقیانوس را وارد زنجیره غذایی جانوران می کنند

آیا خودروهای برقی، کاملاً پاک و بدون آلایندگی هستند؟
آیا خودروهای برقی، کاملاً پاک و بدون آلایندگی هستند؟
مهر ۱۲, ۱۳۹۷
افزایش قدرت امواج اقیانوس‌ها دراثرِ گرمایش زمین
افزایش قدرت امواج اقیانوس‌ها دراثرِ گرمایش زمین
مهر ۱۲, ۱۳۹۷
حشرات آلودگی پلاستیکی اقیانوس را وارد زنجیره غذایی جانوران می کنند

حشرات آلودگی پلاستیکی اقیانوس را وارد زنجیره غذایی جانوران می کنند 5

 

حشراتی که مرحله‌ی لاروی خود را در آب می‌گذرانند، آلودگی پلاستیکی را با خود به دنیای بیرون از آب منتقل می‌کنند.

به‌گفته‌ی پژوهشگران دانشگاه ریدینگ در انگلستان، وقتی که پشه‌های حامل پلاستیک توسط پرنده‌ها و خفاش‌ها خورده شوند، آلودگی می‌تواند وارد زنجیره‌های غذایی و اکوسیستم‌های دیگر شود. آماندا کالاگان دانشمند زیست‌شناس می‌گوید:

این پژوهش برای نخستین بار به ما نشان می‌دهد که ریزپلاستیک‌ها قادر به آلوده‌ کردن تمام موجودات زنده‌ای هستند که حتی به‌صورت طبیعی در معرض آن‌ها قرار نمی‌گیرند. این یک واقعیت تکان‌دهنده‌ است که پلاستیک تقریبا در حال آلوده‌ کردن هر گوشه‌ای از محیط زیست و اکوسیستم‌ها است.

پژوهشگران در محیط آزمایشگاه ذرات فلورسنت پلاستیکی را به لارو حشره دادند و سپس با استفاده از میکروسکوپ، رشد لارو را تا زمان تبدیل‌شدن به یک حشره‌ی بالغ مورد بررسی قرار دادند. پلاستیک در طی دوره‌ی شفیرگی حشره در جای خود باقی ماند و از طریق لوله‌های مالپیگی (ساختارهایی که عملکردی نظیر کلیه در انسان دارد) وارد بدن حشره بالغ شد. ریزپلاستیک‌هایی نظیر این‌ها ممکن است صدها سال زمان نیاز داشته باشند تا در محیط شکسته شوند و این مطالعه نشان داد که هر چه ذرات پلاستیکی ریزتر باشند، احتمال اینکه به بدن حشرات بچسبند، بیشتر است. ما از قبل می‌دانستیم که پلاستیک‌ها، اقیانوس‌ها و آب راه‌ها را آلوده کرده و می‌توانند دارای اثر مخربی روی حیات وحش باشند و از طریق زنجیره‌ی غذایی انتقال پیدا کنند. اکنون ما می‌دانیم که این ذرات میکروسکوپی ریز می‌توانند از طریق پشه‌ها از آب هم خارج شوند.

مطالب مرتبط :   آلودگی پلاستیکی؛ عامل مرگ باکتری‌های تولیدکننده اکسیژن

ذرات پلاستیکی در شکم حشره

ذرات پلاستیکی فلورسنت در شکم یک پشه

پریستلند که در این پژوهش مشارکتی نداشته می‌گوید که این یافته‌ها ناراحت‌کننده هستند. او در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت:

دانستن اینکه پلاستیک می‌تواند از مرحله‌ی لاروی به حشره بالغ منتقل شود و سپس به‌عنوان یک منبع غذایی برای جانوران بزرگ‌تر استفاده شود، فوریت لزوم کاهش مصرف پلاستیک را به ما خاطر نشان می‌کند.

همانند پشه‌ها، حشرات دیگری که قبل از بلوغ در چنین مناطقی آبی به سر می‌برند و اغلب توسط موجودات بزرگ‌تر خورده می‌شوند، نیز در این مشکل مشارکت دارند. ما می‌دانیم که وقتی پلاستیک وارد دنیای طبیعی می‌شود، می‌تواند در میان حیوانات به‌طور مکرر انتقال پیدا کند و پیامدهای جدی برای اکوسیستم‌های طبیعی داشته باشد. بیایید امیدوار باشیم که این مطالعه در برجسته نشان دادن مشکل پلاستیک و تشویق تلاش‌هایی در جهت کاهش مصرف پلاستیک مفید باشد. کالاگان می‌گوید:

توجه زیادی درمورد آلودگی پلاستیکی در اقیانوس‌ها شده‌ است؛ اما این مطالعه نشان می‌دهد که این آلودگی در آسمان بالای سر ما نیز وجود دارد.

این پژوهش در Biology Letters منتشر شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =