اوپک آبی از رویا تا واقعیت

حفظ محیط‌زیست از زیر لحاف
حفظ محیط‌زیست از زیر لحاف
آذر ۲۷, ۱۳۹۵
اصول نگهداری و پرورش مرغ عشق
اصول نگهداری و پرورش مرغ عشق
آذر ۲۷, ۱۳۹۵
اوپک آبی از رویا تا واقعیت

اوپک آبی از رویا تا واقعیت

نام اختصاری اوپک (OPEC)، یک کارتل بین‌المللی نفتی است ⁣که متشکل از کشورهای صادر کنندهٔ نفت می باشد که با هدف محافظت از منافع ⁣خود تاسیس گشت. اوپک آبی هم واژه نام آشنایی است که در آینده نزدیک با آن ⁣مواجه خواهیم شد.
⁣سوال اینجاست که آیا در آینده نزدیک منابع آب هم همچون منابع نفتی از سوی ⁣کشورهای پرآب به دیگر کشورهای کم آب و یا بی آب صادر می شود یا نه؟! آیا ⁣روزی خواهد رسید که با اوپک آبی مواجه شویم؟ آنچه که واقعیت دارد و آنچه که ⁣مشاهده می کنیم این است که در آینده نزدیک اوپک آبی ایجاد خواهد شد و ⁣کشورهایی عضو آن خواهند بود که امروز به مدیریت منابع آب خود توجه ویژه ای ⁣کرده باشند. روزی خواهد رسید که انسان برای پیدا کردن آب همچون گاز و نفت و ⁣مشتقات آن در جای جای زمین دست به اکتشاف خواهد زد.
⁣یادمان نرفته که معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو گفت: ⁣حدود نیمی از منابع آبی زیرزمینی کشور معادل ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد مترمکعب ⁣استفاده شده است و این یعنی فاجعه. شاید اگر اوپکی برای حفاظت از منابع آبی ⁣در جهان بود، چنین فاجعه هایی در کشورمان اتفاق نمی افتاد، چون حداقل باید ⁣پاسخگوی مجامع بین المللی می بودیم. به قول دکتر صادق زیباکلام که گفت: ⁣“روزی نوه‌های ما همان‌قدر که درباره مسئله هسته‌ای از ما سؤال می‌کنند، ⁣درباره آب هم از ما جواب می‌خواهند.”

مطالب مرتبط :   دانلود دیکشنری کشاورزی
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 1 =