اوپک آبی از رویا تا واقعیت

حفظ محیط‌زیست از زیر لحاف
حفظ محیط‌زیست از زیر لحاف
آذر ۲۷, ۱۳۹۵
اصول نگهداری و پرورش مرغ عشق
اصول نگهداری و پرورش مرغ عشق
آذر ۲۷, ۱۳۹۵
اوپک آبی از رویا تا واقعیت

اوپک آبی از رویا تا واقعیت

نام اختصاری اوپک (OPEC)، یک کارتل بین‌المللی نفتی است ⁣که متشکل از کشورهای صادر کنندهٔ نفت می باشد که با هدف محافظت از منافع ⁣خود تاسیس گشت. اوپک آبی هم واژه نام آشنایی است که در آینده نزدیک با آن ⁣مواجه خواهیم شد.
⁣سوال اینجاست که آیا در آینده نزدیک منابع آب هم همچون منابع نفتی از سوی ⁣کشورهای پرآب به دیگر کشورهای کم آب و یا بی آب صادر می شود یا نه؟! آیا ⁣روزی خواهد رسید که با اوپک آبی مواجه شویم؟ آنچه که واقعیت دارد و آنچه که ⁣مشاهده می کنیم این است که در آینده نزدیک اوپک آبی ایجاد خواهد شد و ⁣کشورهایی عضو آن خواهند بود که امروز به مدیریت منابع آب خود توجه ویژه ای ⁣کرده باشند. روزی خواهد رسید که انسان برای پیدا کردن آب همچون گاز و نفت و ⁣مشتقات آن در جای جای زمین دست به اکتشاف خواهد زد.
⁣یادمان نرفته که معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو گفت: ⁣حدود نیمی از منابع آبی زیرزمینی کشور معادل ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد مترمکعب ⁣استفاده شده است و این یعنی فاجعه. شاید اگر اوپکی برای حفاظت از منابع آبی ⁣در جهان بود، چنین فاجعه هایی در کشورمان اتفاق نمی افتاد، چون حداقل باید ⁣پاسخگوی مجامع بین المللی می بودیم. به قول دکتر صادق زیباکلام که گفت: ⁣“روزی نوه‌های ما همان‌قدر که درباره مسئله هسته‌ای از ما سؤال می‌کنند، ⁣درباره آب هم از ما جواب می‌خواهند.”

مطالب مرتبط :   حل معمای علاقه پرندگان دریایی به خوردن انواع پلاستیک
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت
فوزیه نظافت کارشناس ارش عمران محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 15 =